Top

Výlet na upršanú sobotu LIPTOVSKÉ POKLADY

Termín: Termín presúvame (info neskôr)

Cena: 25 €

Nástupné miesta:

Beluša, Dolné Kočkovce, Púchov – železničná stanica, Púchov- Hollého, Púchov – Tesco,

Nimnica, Udiča, Orlové, Považská Bystrica ABŠO pri VÚB

Prihláška

Cena zahŕňa:

Doprava pohodlným klimatizovaným autobusom

Sprievodca CK

Cena nezahŕňa:

Vstupy do pamätihodností

Výlet na upršanú sobotu

LIPTOVSKÉ POKLADY

Keďže predpoveď počasia na najbližšiu sobotu nie je priaznivé, rozhodli sme vám ukázať zopár

zaujímavostí na Liptove, ktorým dážď neprekáža.

 

Ranogotický kostolík v Ludrovej

Mimoriadne vzácny ranogotický kostolík z druhej polovice 13. storočia na návrší neďaleko dolnoliptovskej obce Ludrová je opradený množstvom legiend a záhad. Podľa tej najstaršej ukrýva starobylý kostol pod oltárom templársky poklad.

O vidieckom kolonizačnom kostolíku sa medzi domácimi traduje aj niekoľko strašidelných povestí, ktoré tomuto tajuplnému miestu uprostred šírej dolnoliptovskej krajiny veľmi pristanú. Jedna z nich spomína, že na sviatok všetkých svätých sa tu o polnoci na omši schádzajú duchovia dávno zomretých predkov súčasných obyvateľov okolitých obcí.

 

NAJMODERNEJŠIE MÚZEUM NA SLOVENSKU

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši prešlo štvorročnou kompletnou rekonštrukciou a návštevníkom interaktívnym spôsobom priblíži zaujímavosti z celého Slovenska.

Expozícia „Chránená príroda Slovenska“ je umiestnená v historickej budove bývalého jezuitského kláštora. Budova múzea, kultúrna pamiatka, bola zrekonštruovaná a je opäť právom jednou z historických dominánt v centre mesta.

Jednotlivé časti expozície návštevníkov modernou a zábavnou formou prevedú podzemným svetom, kde sa okrem zaujímavostí a „naj“ zo slovenských jaskýň stretnú s modelom jaskynného medveďa v skutočnej veľkosti a dozvedia sa načo v minulosti jaskyne ľudia využívali.

V ďalšej časti expozície predstavuje múzeum prírodu so zameraním na chránené biotopy, ich typických obyvateľov z ríše zvierat a ich predkov. Návštevník sa tu môže stretnúť s modelom leva jaskynného, spozná zaujímavé zvieracie druhy podľa ich typických zvukov a vyskúša si hľadanie skamenelín.

Múzeum približuje aj voľnočasové a hospodárske aktivity človeka v horách, históriu turistiky, horolezectva, lyžiarstva, skialpinizmu, ale aj činnosť Horskej záchrannej služby a strediska lavínovej prevencie.

Expozičné priestory dopĺňa aj časť zameraná na históriu mesta, budovy a samotného múzea.

Nad budovou múzea je umiestnená rozhľadňa, ktorá ponúka zaujímavý pohľad na panorámu Západných Tatier, Nízkych Tatier, Veľkej Fatry, Chočských vrchov a tiež mesto Liptovský Mikuláš a jeho okolie.

Demänovská jaskyňa slobody

Je súčasťou obrovského podzemného krasového systému v Demänovskej doline pod Nízkymi Tatrami. Má jedinečnú kvapľovú výzdobu, ktorá ju radí medzi najkrajšie jaskyne v Európe.

V Demänovskej jaskyni slobody sa nachádza množstvo rozšírených priestorov – siení a dómov s prekrásnou sintrovou výzdobou. Najväčší je Veľký dóm s rozmermi 75 m, 45 m a 65 m. Okrem úsekov podzemného riečiska Demänovky môžu návštevníci jaskyne na prehliadkových trasách vidieť aj jaskyňové jazierka. Veľké jazero dosahuje obdivuhodnú dĺžku 52 m, hlboké je 7 m.

V Demänovskej jaskyni slobody je po celý rok pomerne stála teplota 6,1 až 7,0 °C. Vysoká relatívna vlhkosť vzduchu (94 až 99 %) je vhodná na speleoterapeutické využitie. Úspešne sa tu liečia choroby dýchacích ciest a alergie.

Prihláška

Partneri