Top

1-dňový zájazd: LIPTOVSKÉ POKLADY

Termín: Máj, jún (upresníme!)

Cena: 25 €

Nástupné miesta:

Beluša, Dolné Kočkovce, Púchov – železničná stanica, Púchov- Hollého, Púchov – Tesco,

Nimnica, Udiča, Orlové, Považská Bystrica ABŠO pri VÚB

Prihláška

Cena zahŕňa:

Doprava pohodlným klimatizovaným autobusom

Sprievodca CK

Cena nezahŕňa:

Vstupy do pamätihodností

LIPTOVSKÉ POKLADY

Ranogotický kostolík v Ludrovej

Mimoriadne vzácny ranogotický kostolík z druhej polovice 13. storočia na návrší neďaleko dolnoliptovskej obce Ludrová je opradený množstvom legiend a záhad. Podľa tej najstaršej ukrýva starobylý kostol pod oltárom templársky poklad.

O vidieckom kolonizačnom kostolíku sa medzi domácimi traduje aj niekoľko strašidelných povestí, ktoré tomuto tajuplnému miestu uprostred šírej dolnoliptovskej krajiny veľmi pristanú. Jedna z nich spomína, že na sviatok všetkých svätých sa tu o polnoci na omši schádzajú duchovia dávno zomretých predkov súčasných obyvateľov okolitých obcí.

NAJMODERNEJŠIE MÚZEUM NA SLOVENSKU

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši prešlo štvorročnou kompletnou rekonštrukciou a návštevníkom interaktívnym spôsobom priblíži zaujímavosti z celého Slovenska.

Expozícia „Chránená príroda Slovenska“ je umiestnená v historickej budove bývalého jezuitského kláštora. Budova múzea, kultúrna pamiatka, bola zrekonštruovaná a je opäť právom jednou z historických dominánt v centre mesta.

Jednotlivé časti expozície návštevníkov modernou a zábavnou formou prevedú podzemným svetom, kde sa okrem zaujímavostí a „naj“ zo slovenských jaskýň stretnú s modelom jaskynného medveďa v skutočnej veľkosti a dozvedia sa načo v minulosti jaskyne ľudia využívali.

V ďalšej časti expozície predstavuje múzeum prírodu so zameraním na chránené biotopy, ich typických obyvateľov z ríše zvierat a ich predkov. Návštevník sa tu môže stretnúť s modelom leva jaskynného, spozná zaujímavé zvieracie druhy podľa ich typických zvukov a vyskúša si hľadanie skamenelín.

Múzeum približuje aj voľnočasové a hospodárske aktivity človeka v horách, históriu turistiky, horolezectva, lyžiarstva, skialpinizmu, ale aj činnosť Horskej záchrannej služby a strediska lavínovej prevencie.

Expozičné priestory dopĺňa aj časť zameraná na históriu mesta, budovy a samotného múzea.

Nad budovou múzea je umiestnená rozhľadňa, ktorá ponúka zaujímavý pohľad na panorámu Západných Tatier, Nízkych Tatier, Veľkej Fatry, Chočských vrchov a tiež mesto Liptovský Mikuláš a jeho okolie.

Demänovská jaskyňa slobody

Je súčasťou obrovského podzemného krasového systému v Demänovskej doline pod Nízkymi Tatrami. Má jedinečnú kvapľovú výzdobu, ktorá ju radí medzi najkrajšie jaskyne v Európe.

V Demänovskej jaskyni slobody sa nachádza množstvo rozšírených priestorov – siení a dómov s prekrásnou sintrovou výzdobou. Najväčší je Veľký dóm s rozmermi 75 m, 45 m a 65 m. Okrem úsekov podzemného riečiska Demänovky môžu návštevníci jaskyne na prehliadkových trasách vidieť aj jaskyňové jazierka. Veľké jazero dosahuje obdivuhodnú dĺžku 52 m, hlboké je 7 m.

V Demänovskej jaskyni slobody je po celý rok pomerne stála teplota 6,1 až 7,0 °C. Vysoká relatívna vlhkosť vzduchu (94 až 99 %) je vhodná na speleoterapeutické využitie. Úspešne sa tu liečia choroby dýchacích ciest a alergie.

Prihláška

Partneri