Top

VLASTNÍCI (Divadlo Andreja Bagara NITRA)

Termín: 15. február 2023 (streda)

Cena: 42 € (doprava a vstupné)

Nástupné miesta:

Považská Bystrica, Púchov, Beluša, Ilava, Dubnica, Trenčín

Prihláška

Cena zahŕňa:

Cena nezahŕňa:

DIVADLO ANDREJA BAGARA NITRA

VLASTNÍCI 

Hrajú: Eva Pavlíková, Daniela Kuffelová, Ivana Kubáčková, Gabriela Dolná, Marián Viskup, Andrea Sabová, Jakub Rybárik, Branislav Matuščin a ďalší

Jiří Havelka, súčasný český režisér a herec hru pôvodne napísal a naštudovalv roku 2017 pod názvom Spoločenstvo vlastníkov s českým divadlom VOSTO5 pre festival 4+4 dni v pohybe. Úspešná komédia vzápätí získala Cenu MarkaRavenhilla za najlepšiu českú inscenáciu súčasného textu a nomináciu na Hru roka v Cenách divadelnej kritiky. Na základe vlastného textu Havelka režijne pripravil aj film Vlastníci (2019), ktorý v roku 2020 získal cenu Český lev za najlepší filmový scenár. Autor hru napísal na základe svojich skúseností s domovými schôdzami, aj preto pôsobí veľmi autenticky nielen v jednotlivých situáciách a nastolených problémoch, ale aj v typológii postáv z reálneho života.

Hra Vlastníci je žánrovo kritickou komédiou a zároveň sociologickou sondou do súčasnej spoločnosti, ktorú reprezentuje vzorka obyvateľov jedného bytového domu. Postavy zobrazujú zástupcov rôznych spoločenských typov a vrstiev: mladý katolícky manželský pár, pragmatickí biznismeni, hysterický homosexuál s maďarskými koreňmi, upätá úradníčka, manželia s tromi deťmi, presvedčený komunista s nostalgiou za niekdajšími časmi, bývalý disident, majetná pani, ktorá prenajíma viacero bytov, starý mládenec žijúci s matkou…

Hra je plejádou komických postavičiek a absurdných situácií, pri ktorých sa neubránite smiechu ani ironickému konštatovaniu, že je to „presne ako v našom dome“. Zároveň je štúdiou medziľudských vzťahov a ponúka neľútostný súboj ega, boj o pozíciu, moc, dominanciu. Na programe schôdze sú pritom body, ktoré väčšina ľudí, čo žijú v bytových domoch, dobre pozná: oprava strechy, stavba výťahu, odpredaj priestorov pod strechou, oprava plynových rozvodov… Avšak naši vlastníci nie sú schopní konštruktívne riešiť problémy.Namiesto toho intrigujú, presadzujú vlastné záujmy a používajú nezmyselné argumenty, ktoré ich navzájom rozoštvávajú.

Vlastníci sú nielen vtipnou štúdiou ľudských charakterov, ale aj obrazom toho, aké nemožné je dosiahnuť konsenzus už len v malej vzorke spoločnosti. Hra v malom meradle poukazuje na slabiny systému nepriamej demokracie. Je vôbec možné, aby štát s takými rozdielnymi skupinami obyvateľov dokázal efektívne fungovať, ak sa nedokáže dohodnúť malá skupina ľudí žijúcich v susedskom spoločenstve?

Prihláška

Partneri