Top

ÚDOLIE WACHAU: Melk, Dürnstein, Artstetten

Termín: 26. október 2019

Cena: 33 €

Nástupné miesta:

Považská Bystrica, parkovisko Manín: 4:30

Púchov, parkovisko Rožák: 5:00

Beluša, zastávka pri kostole: 5:10

 

Prihláška

Cena zahŕňa:

Doprava klimatizovaným autobusom

Sprievodca CK

Sprievodca so špecializáciou “Habsburgovci”

Cena nezahŕňa:

Vstupy do pamätihodností:

Kláštor Melk: 12

Zámok Artstetten: 9

 

ÚDOLIE WACHAU: Melk, Dürnstein, Artstetten

Zájazd do Dolného Rakúska, do Údolia Wachau patrí medzi najatraktívnejšie v tejto oblasti.

My sme z tejto oblasti vybrali tieto miesta, ktoré navštívime:

Melk. Impozantný benediktínsky kláštor stojaci na vrchole strmého úbočia na pravom brehu rieky Dunaj, je dominantou rovnomenného mesta a je vstupnou branou do vínorodej oblasti Wachau. Kláštorne budovy sa rozprestierajú okolo siedmich rozľahlých nádvorí a celková dĺžka komplexu dosahuje úctyhodných 320 metrov.

Pôvodne na jeho mieste stal hrad a písomne správy sa o Melku po prvý krát zmieňujú v roku 831. Po bitke s Maďarmi v roku 955 ale mesto zostalo v ruinách. Benediktíni sa tu usadili v roku 1113 a boli tu prenesené pozostatky svätého mučeníka Kolomana. Kláštor pomaly rástol na význame aj veľkosti a svoj rozmach dosiahol v 15. storočí. Druhý rozmach nastal v období šírenia reformácie, keď sa kláštor stal baštou vzornej rádovej disciplíny, ale aj centrom vedy a umenia.

Prestavba kláštora do súčastnej barokovej podoby začala začiatkom 18. storočia. V tej dobe dostal aj svoje charakteristické sfarbenie tvorené bielou a okrovo žltou omietkou a prezývku Versailles mníšskej republiky. Aj keď vonkajšie rozmery ohromia každého návštevníka, dych mu vyrazí až 195 metrov dlhá cisárska chodba. Ako v sne prejde mramorovou sálou s kláštornou knižnicou, než nadobro zostane stáť v nemom úžase pri výzdobe interiéru kostola. Umelecký svet ho vyhlásil za najkrajší barokový interiér severne od Alp a na znak uznania ho nazval „Božou audienčnou sálou.“

Niekomu sa pri pohľade na to množstvo hnedého, teplo pôsobiaceho mramoru a zlata vybaví v mysli rozpor s proklamovanou mníšskou chudobou. Svätý Benedikt, zakladateľ rádu, učil o skromnosti voči sebe a spolubratom, ale pre chválu a slávu Boha malo byť použité vždy len to najlepšie. Môžeme mať na to rozdielny názor, ale každopádne kláštor v Melku je jedným z najväčších skvostov európskeho baroka a stojí za prehliadku.

Artstetten, letné sídlo následníka rakúsko-uhorského trónu cisára Františka Ferdinanda a jeho rodiny, je úchvatné. Sú v ňom komnaty plné vzácnych exponátov, okolie lemujú gaštanové aleje, v parku sú fontány, plavecký pavilón i letné besiedky.

Väčšina návštevníkov však do Artstettenu neprichádza obdivovať altánky, lovecké trofeje a čínsky porcelán. Cestujú sem za príbehom lásky muža z najmocnejšej európskej dynastie Františka Ferdinanda d´Este a jeho vyvolenej, českej grófky Žofie Chotkovej. Obaja zomreli na konci júla roku 1914 v Sarajeve, kde manželov zastrelil atentátnik. Ich smrť spustila prvú svetovú vojnu. Európa sa rozpadla a na jej troskách čoskoro vyrástli nové štáty vrátane Československa.

Dürnstein
Nachádza sa v regióne Wachau, necelých 10 km od Kremsu. Prvé písomné zmienky o meste sú z 12. storočia a dodnes si zachováva svoj stredoveký ráz. Najväčšou turistickou atrakciu je zrúcanina hradu Kuenringerburg, kde na konci 12. storočia bol väznený kráľ Richard Levie srdce.   Z hradu je veľkolepý výhľad na celé údolie Wachau.

 

Prihláška

Partneri