Top

Seegrotte, Laxenburg a Franzensburg

Termín: 9. október 2022 (nedeľa)

Cena: 43 €

Nástupné miesta:

Považská Bystrica, Orlové, Udiča, Nimnica, Púchov, Beluša, Ilava, Dubnica

Prihláška

Cena zahŕňa:

Doprava moderným klimatizovaným autobusom

Sprievodca CK

 

Cena nezahŕňa:

Vstupné do zámockého parku, na hrad a do podzemnej jaskyne.

DOLNÉ RAKÚSKO

Podzemné jazero Seegrotte

Vďaka veľkej katastrofe sa na juhu Dolného Rakúska neďaleko Viedne nachádza jedna z najimpozantnejších prírodných atrakcií sveta, jazerná jaskyňa Seegrotte.
V roku 1912 po odstrele vo vtedajšej sadrovej bani Hinterbrühl natieklo do chodieb a štôlní pod veľkým tlakom neuveriteľné množstvo vody. Prienikom vody sa vytvorilo obrovské jazero, ktoré je dnes najväčším podzemným jazerom v Európe. Po katastrofe zostala baňa na dlhú dobu zatvorená. Až v tridsiatych rokoch minulého storočia znovu objavil tento div podzemný tím medzinárodných prieskumníkov jaskýň. Iniciatíva nadšených odborníkov umožnila sprístupnenie tohto pozoruhodného podzemného jazera pre verejnosť.
Jaskyňa Seegrotte sa okamžite stala obľúbenou turistickou atrakciou. Bývalú baňu od tej doby navštívilo viac ako desať miliónov ľudí, len v minulom roku prišlo zhruba 250 000 turistov z celého sveta.

Prehliadky vrátane romantickej plavbe na motorovej lodi po najväčšom európskom podzemnom jazere sa konajú denne v niekoľkých jazykoch.

Laxenburg a Franzensburg

Rozsiahle územie zámockého parku Laxenburg so Starým zámkom, zámkom Modrý dvor a romantickým hradom Franzensburg je považované za jednu z najvýznamnejších pamiatok historického krajinárskeho umenia 18. a 19. storočia, ktorého dejiny siahajú až do 13. storočia. V Laxenburgu kedysi trávil medové týždne cisár František Jozef s cisárovnou Alžbetou, legendárnou „Sisi“, a tu sa narodil aj ich syn korunný princ Rudolf. Zámocký park letného loveckého a súkromného sídla cisárskej rodiny Habsburgovcov v rokoch 1306 až 1918 je dnes mimoriadne obľúbeným cieľom výletov pred bránami Viedne.

Zámocký park Laxenburg je otvorený po celý rok a ako historický krajinársky park má čo ponúknuť v každom ročnom období. Pri prechádzke romantickou krajinou parku môžete objaviť v jeho jednotlivých priestoroch mnohé pozoruhodnosti. Okrem početných stavebných pamiatok, akou je napríklad Zelený letohrádok (das Grüne Lusthaus), tu na vás čakajú jedinečné parkové úpravy z čias cisárstva.

Majestátnou korunou zámockého parku je hrad Franzensburg – jedna z najvýznamnejších stavieb neoklasicizmu. Túto záhradnú stavbu dal v rokoch 1798 až 1801 vybudovať cisár František I v staronemeckom štýle. Od samého začiatku bola navrhnutá ako múzeum a reprezentačné priestory, a v jej vnútri sa nachádzajú bohato zdobené drevené kazetové stropy, kožené tapety, mramorové dlažby a početný mobiliár. Zažite pri prehliadke Franzensburgu lesk a osudy habsubrskej dynastie. Franzensburg je nositeľom rakúskej pečate kvality pre múzeá „Museumsgütesiegel“.

Prihláška

Partneri