Top

Ladislav Grosman: NEVESTA (Divadlo Astorka Korzo Bratislava)

Termín: 28. február 2024 (streda)

Cena: 45 € (senior a študent 37 €)

Nástupné miesta:

Považská Bystrica, Púchov, Beluša, Ilava, Dubnica, Trenčín

Prihláška

Cena zahŕňa:

Doprava moderným klimatizovaným autobusom

Vstupné I. kategórie

Sprievodca CK

Cena nezahŕňa:

L.Grosman: NEVESTA (Divadlo Astorka Korzo Bratislava)

Bude to svadba, akú ešte nikto nikdy nevidel…

Inscenácia získala hlavnú cenu Festivalu Nová dráma 2023 – Cenu Grand prix, zároveň získala aj Cenu bratislavského diváka.

Titulná postava – „nevesta“ je ironický i dojemný názov pre dievčinu, ktorá má podľa vtedajších zvykov (1942) najlepšie roky za sebou. Lízinka však nádejných ženíchov vysmieva alebo odrádza svojou zvláštnou povahou. Do problémov rodičov aj širokého príbuzenstva o budúcnosť dievčaťa zasiahne doba. A už nejde o rodinnú hanbu, ale holú existenciu. Dievčaťu hrozí podľa vládneho nariadenia odvod niekam do ďaleka. Povráva sa, že do zahraničia, pomáhať na statkoch. Pre Lízinkiných rodičov Goldu a Jonáša by to bola ťažká rana; šikovná krajčírka živí celú rodinu, šije pre vyberané dámy z okolia a plánuje si otvoriť módny salón…Vydaté ženy však môžu zostať doma. Plán rodinného priateľa Chaskela Lindauera vystrojiť narýchlo falošnú svadbu sa rozkríkne po mestečku a o pár dní sa na úrade sobáši naraz sedemnásť párov. Mladomanželka Lízinka a jej rodina si môžu oddýchnuť, obavy sú zažehnané. To by však nemohol byť rok 1942 a Lízinka dievča židovského pôvodu…

Nevesta patrí k prózam, ktoré zaujmú pútavým dejom a očaria špecifickým jazykom a myslením autora.

Hrajú: Zuzana Konečná, Szidi Tobias, Zita Furková, Anna Šišková, Ady Hajdu, Matej Landl, Marián Labuda, Juraj Kemka, Peter Šimun, Miro Noga a ďalší.

Prihláška

Partneri