Top

Kláštor Stift Klosterneuburg a Hrad Kreuzenstein

Termín: 16. október 2022 (nedeľa)

Cena: 43 €

Nástupné miesta:

Považská Bystrica, Orlové, Udiča, Nimnica, Púchov, Beluša, Ilava, Dubnica

Prihláška

Cena zahŕňa:

Doprava moderným klimatizovaným autobusom

Sprievodca CK

Cena nezahŕňa:

Vstup na hrad a do kláštora

Hrad Kreuzenstein

Hrad Kreuzenstein vyzerá ako rozprávkový hrad z rytierskych príbehov. Vybudovali ho na nevysokom kopci pri dedinke Leobendorf.

Kreuzenstein bol založený už v dvanástom storočí a od polovice 13. storočia patril Habsburgovcom. Nejaký čas bol aj v držbe českého kráľa Jiřího z Poděbrad, ktorého vojvoda Václav Vlček je vraj predkom súčasných majiteľov, rodu Wilczek. Počas prehliadky sa zoznámite s bohatou a zaujímavou históriou hradu a tiež zložitým stavebným vývojom.

Na centrálnom nádvorí rastie majestátna lipa a budete tu obdivovať gotické ochodze, hrázdené prístavky a rôzne gotické kamenné plastiky. Vnútorné expozície sú pojaté ako múzeum stredoveku. Dajú sa tu vidieť niektoré naozaj jedinečné exponáty. Rytierska sála s nádhernými klenbami ukrýva vzácnu skriňu z roku 1500, gotické lavice a kachlovú pec. Ďalšie stredoveké poklady uvidíte v zbrojnici, v kaplnke, kniežacej izbe alebo v zámockej kuchyni.

Kláštor Stift Klosterneuburg 

Dnes patrí kláštor Klosterneuburg k najnavštevovanejším miestam v Dolnom Rakúsku: jedným z najväčších lákadiel je Verdunský oltár a bohaté zbierky kláštorného múzea a klenotnice s umeleckými dielami od stredoveku po súčasnosť. Jedinečný komplex obsahuje stavby v románskom, prepychovom barokovom slohu i v štýle historizmu. Pôsobivá je obrovská sieň Sala terrena s monumentálnymi postavami atlantov od Lorenza Mattielliho, ktorá zostala nezmenená od zastavenia stavebných prác v roku 1740. V ponuke kláštora sa striedajú výstavy moderného umenia v rámci programu „STIFTetKUNST“ („Kláštor a umenie“) a „St. Leopold Friedenspreis“ („Cena mieru sv. Leopolda“).

V kláštore Klosterneuburg má odjakživa veľký význam vinohradníctvo – Klosterneuburg je najstarším existujúcim vinohradníckym závodom v Rakúsku s jediným kláštorným vinohradníctvom, ktoré víno vyrába vo svojej vlastnej réžii.

Prihláška

Partneri