Top

Kjersti Skomsvold: Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia

Termín: 2. marec 2019

Cena: 27 € dospelý, 21 € senior, študent

Nástupné miesta:

P.Bystrica, parkovisko Manín: 12:00 hod.

Púchov, parkovisko Rožák: 12:30 hod.

Beluša, zastávka pri kostole: 12:40 hod.

Ilava, Stred: 12:50 hod.

Dubnica nad Váhom, SPŠ: 13:00 hod.

Trenčín, železničná stanica: 13:15 hod.

Prihláška

Cena zahŕňa:

Cena nezahŕňa:

Možno si ma niekto všimne. Nikdy nie je neskoro.

Mathea je veľmi zvláštna žena. V mladosti ju trafil blesk. Teraz je však už stará a cíti, že jej ostal len malý kúsok života. Rozhodne sa, že s ním naloží celkom inak, ako so svojím predchádzajúcim životom. To bude jej manžel Epsilon prekvapený, hoci zomrel. A vlastne bude prekvapený asi každý, koho Mathea na svojej ceste stretne.

Úspešný debut mladej nórskej autorky Kjersti A. Skomsvold Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia zatiaľ preložili do mnohých jazykov. V roku 2009 zaň autorke udelili prestížnu Cenu Tarjeiho Vesaasa, ktorou Nórsky zväz spisovateľov každoročne odmeňuje najlepšieho debutanta v oblasti krásnej literatúry.

Mathea a Epsilon sú pozoruhodný manželský pár. Mathea žije s večným, možno aj pravdivým pocitom, že je neviditeľná: neviditeľná pre rodičov a neviditeľná v škole. Epsilon je takisto malý outsider, ušatý chlapec so záujmom o matematiku, neskôr povolaním štatistik.

Spolužiaci sa zoznámia za rovnako zvláštnych okolností, ako sú oni sami. Matheu na školskom dvore trafí blesk rovno do čela a odvtedy je jej život navždy spätý s Epsilonovým.

Nie však navždy a Mathea, ktorá trávi roky v spoločenskej izolácii, upätá na Epsilona, sa musí naučiť existovať bez svojho muža. Žije spomienkami na mladosť a roky manželského spolužitia, ale intuitívne cíti, že to nestačí. Jej nová situácia ju vedie k túžbe dať svojmu životu širší, dosiaľ nepoznaný rozmer a Mathea si spestruje monotónnu každodennosť bizarnými nápadmi. Snaha byť v kontakte so svetom naokolo, stať sa súčasťou celku, k čomu je vždy Epsilon nabádal, ale napokon vždy zlyháva. Je tu ešte ale nová možnosť, zoznámenie sa s ďalším zvláštnym človekom, Age B. Jeho záujem prináša pre Matheu nové nepoznané možnosti, ako opustiť svoju samotu.

Hrajú: Zita Furková, Ady Hajdu, Pavol Šimun, Tomáš Mrekaj

Prihláška

Partneri