Top

Čierny Balog, Gombasecká jaskyňa a Betliar

Termín: 24. august 2019

Cena: 27 €

Nástupné miesta:

Púchov, parkovisko Rožák: 5:00

Púchov, železničná stanica: 5:05

Dolné Kočkovce: 5:10

Beluša, zastávka pri kostole: 5:15

P.Bystrica, parkovisko Manín: 5:30

Bytča, autobusová stanica: 5:45

 

 

Prihláška

Cena zahŕňa:

Doprava klimatizovaným autobusom

Sprievodca CK

Cena nezahŕňa:

Čiernohorská železnica – 9 dospelý, zľavnené 4,50 (senior, dieťa)

Gombasecká jaskyňa – 5 dospelý, 4 senior, 2,50 dieťa a ZŤP

Kaštieľ Betliar – 8 dospelý, 5 dieťa a senior, ZŤP bezplatne

Prvou zastávkou nášho výletu bude:

ČIERNY BALOG a jeho železnica s parnými rušňami

Čiernohronská železnica (ČHŽ) je úzkokoľajná lesná železnica s rozchodom 760 mm. Jej výstavba začala v roku 1908 a o rok neskôr 1909 začala na trati pravidelná premávka. Bola značne rozvetvená a po druhej svetovej vojne dosahovala historicky najväčšiu dĺžku 131,98 km.

Lesná železnica sa zapísala i do dejín Slovenského národného povstania v roku 1944, keď zabezpečovala pre partizánov dovoz proviantu a munície do hôr. Významným spôsobom prispela ku skutočnosti, že Nemci Čierny Balog nikdy nedobili.

Slávnostným, dlho očakávaným dňom obnovenia prevádzky ČHŽ sa stal 1. máj 1992. Po prvý raz vtedy vyšiel vynovený parný vláčik pre turistov po opravenej trati. Pribudla druhá, opravená, parná lokomotíva a malý dymiaci vláčik sa tak natrvalo vrátil do srdca slovenských hôr.

Preto prijmite naše pozvanie a príďte spoznávať nádhernú prírodu Slovenského Rudohoria a odvezte sa vláčikom po malebnej úzkorozchodnej železničke.

Ďalej budeme pokračovať do rozprávkovej jaskyne v Slovenskom krase:

GOMBASECKÁ JASKYŇA

Gombasecká jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne národného parku Slovenský kras. Býva označovaná aj ako rozprávková. Príroda dala kvapľom, rôzne bizarné tvary a podoby, ktoré sú ešte zvýraznené pestrou farebnosťou a sviežosťou, pretože ich tvorba neustále pokračuje. Medzi najkrajšie priestory patria Mramorová sieň s 8 m hlbokou studňou, Sieň mieru (sieň L. Herényiho), Sieň múdrosti (sieň Viliama Rozložníka), Brková sieň a ďalšie.

Jaskyňa má mimoriadne priaznivé mikroklimatické pomery: stálu teplotu okolo 9°C, relatívnu vlhkosť 98%, čistý vzduch a pre človeka priaznivé zloženie aerosolu. Tieto faktory sú dôležité pri liečení niektorých chorôb horných dýchacích ciest. Dosiahnuté výsledky pokusnej liečby v Mramorovej sieni v hĺbke 80 m boli úspešné.

Našou poslednou zastávkou bude:

KAŠTIEĽ BETLIAR

Kaštieľ Betliar je jedinou pamiatkou svojho druhu na našom území, ktorá sa zachovala až do dnešných dní. Po 2. svetovej vojne sa na našom území nachádzali len tri kaštiele, ktoré sa vyhli vojnovému vyčíňaniu. Do dnešných dní prežil iba Betliar. Táto pozoruhodná stavba sa nachádza sedem kilometrov od baníckeho mesta Rožňava. Kaštieľ Betliar vznikol prerobením pôvodného sídla šľachtického rodu Bebekovcov, ktorí sa na území pod Volovskými vrchmi usadili v 15. storočí.

V Betliari sa počas 500 rokov svojej existencie vystriedalo veľa šľachtických rodín, no najväčšiu stopu v ňom zanechal rod Andrássyovcov, ktorý ho nepretržite vlastnil od 16. storočia až do roku 1945.

Dvojposchodvový kaštieľ je obklopený rozsiahlym anglickým parkom, ktorý je zapísaný do zoznamu významných historických záhrad sveta. Je v ňom vsadených mnoho vzácnych stromov a celý je navrhnutý tak, aby jeho návštevníci nevedeli predpokladať, kde sa zrazu ocitnú. Pýchou parku je určite kamenný vodopád  pripomínajúci rímsky akvadukt a niekoľko fontán. Najhonosnejšia z nich sa nachádza priamo pred kaštieľom, so sochou Psyché, ktorá je umiestnená v jej strede.

Vnútro kaštieľa nám odkrýva jednotlivé obdobia života bohatého uhorského rodu. Andrássyovci mali po celom Uhorsku povesť vášnivých zberateľov starožitností a umeleckých diel. V celej budove možno nájsť viac ako 500 dobových malieb, ktoré väčšinou zobrazujú portréty jednotlivých členov tohto šľachtického rodu. Interiér pre návštevníkov ďalej ponúka vzácnu keramiku, sochy a knižnicu, kde sa nachádza viac ako 15 000 zväzkov dobovej vedeckej literatúry.

Najzaujímavejšie sú však privezené artefakty z cestovných výprav do Afriky. V kaštieli sa nachádzajú dve pravé egyptské múmie a na prízemí môžete nájsť trofeje ulovených afrických zvierat.

 

Prihláška

Partneri