Top

1-dňový zájazd: SLOVENSKÝ RAJ – SOKOLIA DOLINA

Termín: 26. jún 2021 (sobota)

Cena: 25 €

Nástupné miesta:

Visolaje, Beluša, Dolné Kočkovce, Púchov-železničná stanica, Púchov-Hollého “rybičky”,

Nimnica, Udiča, Považská Bystrica-ABŠO

Prihláška

Cena zahŕňa:

Doprava moderným klimatizovaným autobusom

Sprievodca CK

Cena nezahŕňa:

Celodenná asistencia horskej služby vrátane poistenia ho hôr: 5 €

SLOVENSKÝ RAJ – SOKOLIA DOLINA

Za sprievodu horskej služby!

Slovenský raj už patrí medzi nami často navštevované destinácie.

Zo severnej časti Slovenského raja je Sokolia dolina tou poslednou, ktorú sme ešte neprešli a nechávali sme si ju tak trochu na záver. Jej prívlastky ako najdivokejšia, adrenalínová, úžasná jej právom patria. V porovnaní s ostatnými roklinami nejde o fyzicky náročnejšiu trasu. Náročnejšia môže byť skôr trochu na psychiku, pretože rebríky sú vysoké a je skutočne potrebné, aby návštevník nemal strach z výšok.

Leží na východnom okraji planiny Glac. Pretekajú ňou povrchové a podzemné vody z planiny Glac, ktoré padajú sústavou vodopádov v strednej časti tiesňavy a ústia do Bieleho potoka.

Sokolia dolina bola turisticky objavená ako jedna z posledných. Prvý prechod (obojsmerne) sa uskutočnil v roku 1910. L. Rokfalussy so spoločníkmi zdola a A. Mervay so spoločníkmi zhora z planiny Glac. V roku 1912 zaznamenali prvý zimný prechod. V roku 1913 ju po prvý raz vyznačkovali. V období 1979-1981 sa prechodová trasa úplne prestavala, najvýznamnejššia je úprava priechodu úsekom Závojového vodopádu (najvyšší v Slovenskom raji). Na rozdiel od pôvodného obchádzania exponovaným traverzom sa úsekom prechádza dnes priamo vyše 80 m dlhou sústavou rebríkov, mostíkov a stúpačiek.

Vodopády v slede postupu: Bočný vodopád, Skalný vodopád, Závojový vodopád, Vyšný vodopád.

Sokolia dolina je časťou Národnej prírodnej rezervácie Kyseľ. Vedie ňou žltý turistický chodník iba v smere proti toku potoka.

Bočný vodopád: 8 m
Skalný vodopád: 3,5 m
Závojový vodopád: 75 m
Vyšný vodopád: 15,5 m

Najnižší bod – ústie rokliny: 572 m.n.m.
Najvyšší bod: 1002 m.n.m.
Prevýšenie na dĺžke 2,5 km: 430 m

Prihláška

Partneri